Хороша все-таки традиція – ходити в гості. Зараз багато хто вже призабув, що це таке, в століття сучасних технологій. А ось адміністрація Аматорської футзальної ліги України, засидівшись вдома, вирішила, що пора б уже відвідати всіх учасників проекту, так би мовити, з неофіційним візитом.
І ось ми набралися терпіння, квитків на поїзди у всі напрямки, і вирушили в подорож по футзальній Україні. Наступний регіон, який ми відвідали, є унікальним з футзальної точки зору. Тут є своя Піраміда Хеопса! Єгипет? Ні, Хмельницький! До чого тут піраміда? Запитаємо про це у Виконавчого директора місцевої Асоціації міні-футболу (футзалу) Артема Гласа.
На наше прохання розмова відбулася в улюбленому всіма футболістами ресторані Хмельницького – “Ресторації Шпігеля”. Заклад дуже приємний, атмосфера розташовує до спортивних бесід. Під фірмовий узвар і дуже смачний банош відбулася наша розмова …
– Артеме, Хмельницький останніми роками переживає справжній футзальний бум. З чим це пов’язано?
– Можу вас запевнити – Хмельницький футзал живе дуже активним життям. Наші команди вже перестали розглядати футзал, як сезонний вид спорту, тепер у футзал грають цілий рік, незалежно від погодних умов. Проводиться багато різноманітних турнірів, та й рівень гри досить суттєво зріс. У нашому місті побудована так звана «піраміда» – Екстра-ліга – Перша ліга – міські змагання. Це дало змогу систематизувати змагання, показати гравцям той рівень, до якого потрібно прагнути, ну і дати можливість молодим талантам спробувати свої сили на всеукраїнській арені. Думаю, ми працюємо в правильному напрямку…
– Що собою представляє місцевий чемпіонат?
– У чемпіонаті наразі приймають участь 62 команди, розділені на п’ять дивізіонів. У перших трьох грає по 12 команд, у двох нижчих – по 10. граємо у трьох залах – УМВС, залі Хмельницького національного університету та Конферматі. З наступного сезону ми плануємо суттєво збільшити кількість команд, адже колективи бачать якість проведення змагань і прагнуть грати саме у нас. Також додамо ще один зал – Національної академії прикордонної служби України, який нещодавно відремонтували.
– Відносини з місцевою Федерацією футболу можна назвати робочими?
– Футзал у Хмельницькому завдяки нашим зусиллям йде своєю дорогою. Ми є колективними членами Хмельницької обласної федерації футболу, але усі рішення щодо проведення чемпіонату приймаємо самостійно. Наші інтереси не перетинаються…
– У Вашому чемпіонаті завершились матчі группового етапу, розпочинається найгарячіша пора – плей-офф. Хто, на Ваш погляд, є фаворитом у гонитві за квитком на Фінали АФЛУ?
– Ще одна родзинка нашого чемпіонату – непередбачуваність. Минулого сезону, здавалось би, беззаперечний фаворит змагань, “Спортлідер-3”, програв у фіналі Кубку команді “Кардіфф”. Ситуація у цьому сезоні аналогічна – складно виділити фаворита, усе покаже гра.
– Чи є у чемпіонаті яскраві особистості?
– Звичайно, у кожному змаганні є свої лідери. Але останніми роками особисто у нас, в Хмельницькому, роблять ставку на командну взаємодію. У такій ситуації індивідуальні якості кожного гравця не так помітні…
– Знаю, що у Хмельницькому проводяться етапи дитячих всеукраїнських змагань…
– Завдяки плідній співпраці з іншими регіонами ми запустили повноцінний Чемпіонат України серед юнаків у Західній зоні. Вихованці наших ДЮСШ тепер мають постійну ігрову практику, а не як це було раніше – приїхали в одне місто, зіграли 8-10 ігор за два дні – і все. Наразі місцеве Управління молоді та спорту дало нашій Асоціації повноваження для проведення довгострокових дитячих змагань. У цьому зацікавлені усі – чиновники, тренери, батьки і діти. Тому наступного сезону в нашому місці стартує повноцінний Чемпіонат Хмельницького у кількох вікових категоріях, де діти за пів року зіграють 14-15 матчів! Було б добре зробити в Україні і дитячу АФЛУ, цей формат ідеально підходить для масових змагань.
– Що стосується проекту Амоторської футзальної ліги України. Як змінився хмельницький футзал з появою АФЛУ?
– Кожна команда тепер прагне потрапити до фіналів АФЛУ. Для цього необхідно або зайняти призові місця у чемпіонаті, або вийти до фіналу Кубку. А коли перед тобою є конкретна мета, ти завжди швидше розвиваєшся, щоб її досягнути. Скажу так – з появою АФЛУ ми виграли в першу чергу в якості самої гри!
– Які недоліки Ви зараз бачите у цьому проекті?
– Головний недолік – відсутність усіх без винятку регіонів. Коли цей недолік буде усунено, можна прибрати з регламенту пункт, згідно з яким приймати участь у АФЛУ може по кілька турнірів (відбіркових етапів) з одного регіону.
– Як покращити роботу сайту АФЛУ?
– Відверто кажучи, хочеться змінити його дизайн, ну і додати більше статистики, особливо турнірних таблиць. В усьому іншому сайт дуже добре працює, оперативно.
– Чи достатньо зараз футзалу у засобах масової інформації?
– Зовсім мало. І в цьому я бачу недопрацювання керівних органів нашого футзалу, АФУ. Ми усі говоримо про те, що футзал не завойовує нових шанувальників, що це спорт для дуже вузького кола людей. Тоді чому матчі Чемпіонату Європи за участю Національної збірної України необхідно шукати в інтернеті? Чому не домовитись з загальнодоступним каналом про трансляцію? Той, хто «в темі», хто захоплюється футзалом, той легко знайшов спосіб подивитись матчі. А як захопити футзалом людину, яка про нього не знає? Ми в Хмельницькому співпрацюємо з регіональним телебаченням, самі дуже ретельно підходимо до процессу висвітлення матчів як Екстра- та Першої ліг, так і місцевого чемпіонату. Вважаю, це необхідно робити усім без виключення регіонам, і якомога активніше!
– Які враження від минулорічних фіналів АФЛУ?
– Лише позитивні. В Одесі все пройшло чудово, Запоріжжя в плані організації взагалі поза конкуренцією. Та головне – велика кількість команд високого рівня, це відмічали усі без виключення учасники, навіть наші хлопці, які достатньо побачили в матчах «Спортлідера+» у Екстра-лізі.
– Що заважає командам, які вже спробували себе у всеукраїнських змаганнях, розвиватись і грати у Кубку України чи Першій лізі?
– Дуже актуальнее запитання, на яке, насправді, складно відповісти. Розумієте, причини у кожної команди індивідуальні, говорити за всіх ми не можемо. Та все ж, на мою думку, для залучення команд в Кубок і Першу лігу треба зробити дві речі: зацікавити власне самі команди у розвитку та увімкнути адміністративний ресурс. Щодо першого – АФУ має зробити з Екстра-ліги такі змаганя, які зацікавлять потенційних інвесторів, спонсорів клубів. Тоді до Першої ліги і Кубку будуть заявлятись команди, щоб мати можливість з часом перейти в найвищий дивізіон. Що стосується аматорських команд, то цілком можливо забороняти їм приймати участь у АФЛУ на якийсь термін, якщо вони не бажають підніматись на сходинку вище, справедливо завоювавши право на це підвищення. Можливо, це неправильно, можливо жорстоко, але на такі непопулярні кроки необхідно йти, з часом від цього наш футзал тільки виграє.